| Product Code | 400432 |
| Alternative Part Number | PIT es Set1s-5 |
| Brand | Pilz |
| Product Category | Safety Products Machine Safety Emergency Stop Switches |
| Connection Terminal | Screw terminal |
| E-STOP Contact Material | AgNi |
| E-STOP Switching Capacity Standard | EN 60947-5-1 |
| Self-Monitored | yes |
| Height Dimension | 100 mm |
| Width Dimension | 55 mm |
| Diameter | 55 mm |
| Ambient Temperature | -30 – 70 °C |
| Housing Protection Rating | IP65 |
| Approval | CE UKCA EAC (Eurasian) T√úV |
Pilz 400432 Emergency Stop Switch
Manufacturer: Pilz Part No: 400432 Category: Control and Signal Devices
| Manufacturer | Pilz |
|---|
Be the first to review “Pilz 400432 Emergency Stop Switch” Cancel reply
- Brand: Pilz
Mfr # 400432
$67.63
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.