Home » Automation and Controls » Signal Conditioners and Isolators » Pepperl+Fuchs KFD0-CC-1 Current to Voltage Signal Converter

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs KFD0-CC-1 Current to Voltage Signal Converter
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: KFD0-CC-1 Category: Signal Conditioners and Isolators Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | KFD0-CC-1 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Signal Conditioners and Isolators |
| Rated Voltage | 12 ... 35 V DC loop powered |
| Signal Type | Analog input |
| Current Range | 0 ... 20 mA , load ≤ 50 Ω |
| Voltage Range | 0 ... 10 V , load ≥ 100 kΩ |
| Dimensions | 20 x 107 x 115 mm (0.8 x 4.2 x 4.5 inch) (W x H x D) , housing type B1 |
| Connection | terminals 1+, 2- |
| Connection | terminals 9+, 8- |
| Ambient Temperature | -20 ... 70 °C (-4 ... 158 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # KFD0-CC-1
$255.55
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected