Home » Automation and Controls » Signal Conditioners and Isolators » Pepperl+Fuchs KFA6-DWB-EX1.D Rotational Speed Monitor Relay

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs KFA6-DWB-EX1.D Rotational Speed Monitor Relay
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: KFA6-DWB-EX1.D Category: Signal Conditioners and Isolators Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | KFA6-DWB-EX1.D |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Monitors Relay Output Monitors |
| Rated Voltage | 230 V AC ± 10 % |
| Rated Current | 18 mA |
| Signal Type | Digital Input |
| Resolution | 0.1 % of measured value , ≥ 0.001 Hz |
| Measuring Range | 0.001 ... 5000 Hz |
| Dimensions | 40 x 119 x 115 mm (1.6 x 4.7 x 4.5 inch) (W x H x D) , housing type C2 |
| Connection | terminals 23, 24 |
| Ambient Temperature | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # KFA6-DWB-EX1.D
$848.94
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected