Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Keyence PZ-G61CN Square Retroreflective M8 Connector Type, NPN

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence PZ-G61CN Square Retroreflective M8 Connector Type, NPN
Manufacturer: Keyence Part No: PZ-G61CN Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | PZ-G61CN |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Supply Voltage | 10 to 30 VDC, including Ripple (P-P) 10 % |
| Current Consumption | 34 mA or less |
| Control Output | Open collector output, 30 V max., 100 mA max., Residual voltage: 1 V max. |
| Output Details | NPN |
| Response Time | 500 µs |
| Detecting Distance | 0.1 to 4.2 m 0.3' to 13.8' (When R-2L reflector is used) |
| Sensitivity Adjustment | 1-turn trimmer (230°) |
| Light Source | Red LED |
| Weight | Rectangular connector models: Approx. 10 g |
| Ambient Temperature | -20 to +55 °C -4 to 131 °F (No freezing) |
- Brand: Keyence
Mfr # PZ-G61CN
$179.47
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected