Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Keyence PZ-G102N Square Reflective Cable Type, NPN

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence PZ-G102N Square Reflective Cable Type, NPN
Manufacturer: Keyence Part No: PZ-G102N Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | PZ-G102N |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Supply Voltage | 10 to 30 VDC, including Ripple (P-P) 10 % |
| Current Consumption | 34 mA or less |
| Control Output | Open collector output, 30 V max., 100 mA max., Residual voltage: 1 V max. |
| Output Details | NPN |
| Response Time | 500 µs |
| Detecting Distance | 5 to 45 mm 0.20" to 1.77" |
| Light Source | Red LED |
| Spot Diameter | Approx. 2 mm 0.08" dia. (At a detecting distance of 40 mm 1.57" ) |
| Weight | Rectangular cable models: Approx. 60 g (Thrubeam-models transmitter: Approx. 50 g) |
| Ambient Temperature | -20 to +55 °C -4 to 131 °F (No freezing) |
- Brand: Keyence
Mfr # PZ-G102N
$97.58
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected