Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Keyence PX-H72G Transmissive Sensor Head

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence PX-H72G Transmissive Sensor Head
Manufacturer: Keyence Part No: PX-H72G Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | PX-H72G |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Detectable Object | ø7.5 mm ø0.30" Opaque materials |
| Light Source LED | Infrared LED (Wavelength:870 nm) |
| Ambient Light | Incandescent lamp: 20,000 lux max., Sunlight: 30,000 lux max. |
| Weight | Approx. 260 g (Including cable) |
| Ambient Temperature | -10 to +55 °C 14 to 131 °F (No freezing) |
| Enclosure Rating | IEC: IP68/JEM: IP68g/NEMA: 4X, 6P, 13/DIN: IP69K |
| Relative Humidity | 35 to 85 % RH (No condensation) |
| TURBO | 10 m 32.8' |
| SUPER | 15 m 49.2' |
| ULTRA | 30 m 98.4' |
| MEGA | 40 m 131.2' |
- Brand: Keyence
Mfr # PX-H72G
$515.48
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected