Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Keyence LR-W500C M12 connector type

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence LR-W500C M12 connector type
Manufacturer: Keyence Part No: LR-W500C Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LR-W500C |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Supply Voltage | 10 to 30 VDC, including 10% ripple (P-P), Class 2 or LPS |
| Current Consumption | 65 mA or less (without load) at 24 VDC |
| Control Output | NPN open collector/PNP open collector selectable 30 VDC or less, 50 mA or less, remaining voltage: 2 V or less N.O./N.C. selectable *2 |
| Response Time | 200 µs/1 ms/10 ms/100 ms/500 ms selectable *1 |
| Detecting Distance | 30 to 500 mm 1.18" to 19.69" |
| Light Source | White LED |
| Minimum Spot Diameter | Adjustable spot Approx. ø3.5 mm at 100 mm ø0.14" at 3.94" Approx. ø9 mm at 250 mm ø0.35" at 9.84" Approx. ø18 mm at 500 mm ø0.71" at 19.69" |
| Weight | Approx. 110 g |
| Ambient Temperature | -20 to +50 °C -4 to 122 °F (No freezing) |
| Timer | OFF/ON delay/OFF delay/One-shot |
| Mutual Interference Reduction Function | Up to 2 units when alternate frequencies set |
- Brand: Keyence
Mfr # LR-W500C
$903.22
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected