Home » Automation and Controls » Sensors » Proximity Sensors » Keyence PS-49C Reflective Sensor Head, General-purpose Type, Long-distance

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence PS-49C Reflective Sensor Head, General-purpose Type, Long-distance
Manufacturer: Keyence Part No: PS-49C Category: Proximity Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | PS-49C |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Light Source | Red LED |
| Weight | Approx. 30 g (including 2-m 6.6' cable) |
| Ambient Temperature | -10 to +50 °C 14 to 122 °F (No freezing) |
| Relative Humidity | 35 to 85 % RH |
| FINE | 32 to 53 mm 1.26" to 2.09" |
- Brand: Keyence
Mfr # PS-49C
$361.38
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected