
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence EG-545 Amplifier Unit
Manufacturer: Keyence Part No: EG-545 Category: Proximity Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | EG-545 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Proximity Sensors |
| Supply Voltage | 110/120/220/240 VAC ±10 %, 50/60 Hz |
| Power Consumption | 5 VA max. |
| Control Output 1 (NPN) | 100 mA max. (40 V max.) Residual voltage: 1 V max. |
| Control Output 2 | SPDT, 250 VAC, 2 A max. (resistive load) |
| Sensitivity Adjustment | 10-turn potentiometer dial |
| Temperature Characteristics | 0.08%/°C *2 |
| Weight | Approx. 350 g |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F |
| Operation Mode | N.O./N.C. switch-selectable (contact output only) |
| External Synchronization | Equipment (contact output only) |
- Brand: Keyence
Mfr # EG-545
$438.48
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected