Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Keyence LV-S61 Sensor head, Retro-reflective, Small spot

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence LV-S61 Sensor head, Retro-reflective, Small spot
Manufacturer: Keyence Part No: LV-S61 Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LV-S61 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Sensors |
| Light Source | Visible red semiconductor laser, Wavelength: 655 nm |
| Weight | Approx. 70 g |
| Case | Glass reinforced plastic |
| Ambient Temperature | -10 to +50 °C 14 to 122 °F (No freezing) |
| MEGA | 2.5 m 8.2' |
| ULTRA | 2 m 6.6' |
| SUPER | 1.5 m 4.9' |
| TURBO | 1 m 3.3' |
| FINE | 0.75 m 2.5' |
| HSP | 0.5 m 1.6' |
- Brand: Keyence
Mfr # LV-S61
$705.29
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected