Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Keyence LV-S41 Sensor head, Spot Reflective, Small

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence LV-S41 Sensor head, Spot Reflective, Small
Manufacturer: Keyence Part No: LV-S41 Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LV-S41 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Sensors |
| Light Source | Visible red semiconductor laser, Wavelength: 655 nm |
| Weight | Approx. 70 g |
| Case | Glass reinforced plastic |
| Ambient Temperature | -10 to +50 °C 14 to 122 °F (No freezing) |
| MEGA | 600 mm 23.62" |
| ULTRA | 500 mm 19.69" |
| SUPER | 400 mm 15.75" |
| TURBO | 300 mm 11.81" |
| FINE | 200 mm 7.87" |
| HSP | 150 mm 5.91" |
- Brand: Keyence
Mfr # LV-S41
$496.56
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected