Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Keyence LV-S62 Sensor head, Retro-reflective, Parallel light area

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence LV-S62 Sensor head, Retro-reflective, Parallel light area
Manufacturer: Keyence Part No: LV-S62 Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LV-S62 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Sensors |
| Light Source | Visible red semiconductor laser, Wavelength: 660 nm |
| Weight | Approx. 65 g |
| Case | Glass reinforced plastic |
| Ambient Temperature | -10 to +50 °C 14 to 122 °F (No freezing) |
| MEGA | 12 m (6 m) 39.4' (19.7') *1 |
| ULTRA | 10 m (5 m) 32.8' (16.4') *1 |
| SUPER | 8 m (3.5 m) 26.2' (11.5') *1 |
| TURBO | 5 m (2 m) 16.4' (6.6') *1 |
| FINE | 2.5 m (0.7 m) 8.2' (2.3') *1 |
- Brand: Keyence
Mfr # LV-S62
$748.25
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected