Home » Automation and Controls » Sensors » Laser Displacement Sensors » Keyence LK-G505 Sensor Head, Wide Type

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence LK-G505 Sensor Head, Wide Type
Manufacturer: Keyence Part No: LK-G505 Category: Laser Displacement Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LK-G505 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Displacement Sensors |
| Output Details | 4.8 mW maximum |
| Sampling Frequency | 20/50/100/200/500/1,000 µs (Selectable from 6 levels) |
| Measuring Range | -250 to +500 mm -9.843" to 19.685" (diffuse reflection), -249 to +498 mm -9.80" a +19.61" (specular reflection) |
| Linearity | ±0.05% of F.S. (-250 mm to +250 mm -9.84" to +9.84" ), long range: ±0.1% of F.S. (-250 mm to +500 mm -9.84" to 19.69" ), high-accuracy range: ±0.02% of F.S. (-250 mm to -50 mm -9.84" to -1.97" ) F.S. = ±250 mm ±9.84" *1 |
| Repeatability | 2 µm 0.000079" *2 |
| Reference Distance | 500 mm (diffuse reflection), 497.5 mm (specular reflection) |
| Spot Diameter (at Reference Distance) | Approx. 300 x 9,500 µm |
| Laser Class | Class 3R (IEC 60825-1), Class IIIa (FDA CDRH Part 1040.10) |
| Wavelength | 655nm (Visible light), Class 3R laser product (JIS C6802) |
| Weight | Approx. 380 g (including the cable) |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F |
- Brand: Keyence
Mfr # LK-G505
$2,351.25
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected