Home » Automation and Controls » Sensors » Laser Displacement Sensors » Keyence IX-080 Sensor Head 80 mm

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence IX-080 Sensor Head 80 mm
Manufacturer: Keyence Part No: IX-080 Category: Laser Displacement Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | IX-080 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Sensors |
| Output Details | 0.95 mW (FDA [CDRH] Part 1040.10), 1.6 mW (IEC 60825-1: 2014) |
| Repeatability | 20 μm *6 |
| Reference Distance | 80 mm 3.15" |
| Measuring Distance | 62 to 98 mm 2.44" to 3.86" |
| Light Source | 660 nm (visible light) wavelength red semiconductor laser |
| Light Source | Red LED |
| Laser Class | Class II laser product (FDA [CDRH] Part 1040.10), Class 2 laser product (IEC 60825-1: 2014) |
| Scan Mode | Measuring distance of 62 mm 2.44" : 36.5 × 27.0 mm 1.44" × 1.06" Measuring distance of 80 mm 3.15" : 45.5 × 34.0 mm 1.79" × 1.34" Measuring distance of 98 mm 3.86" : 54.5 × 41.0 mm 2.15" × 1.61" (X direction) × (Y direction) *1 |
| Weight | Approx. 190 g |
| Height | ø1.0 mm ø0.0394" *2 |
| Ambient Temperature | 0 to +45°C 32 to 113°F (No freezing) *10 |
| Line Mode | Measuring distance of 62 mm 2.44" : 36.5 mm 1.44" Measuring distance of 80 mm 3.15" : 45.5 mm 1.79" Measuring distance of 98 mm 3.86" : 54.5 mm 2.15" (X direction) *1 |
- Brand: Keyence
Mfr # IX-080
$2,966.66
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected