Home » Automation and Controls » Sensors » Laser Displacement Sensors » Keyence IX-150 Sensor Head 150 mm

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence IX-150 Sensor Head 150 mm
Manufacturer: Keyence Part No: IX-150 Category: Laser Displacement Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | IX-150 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Sensors |
| Output Details | 0.95 mW (FDA [CDRH] Part 1040.10), 1.6 mW (IEC 60825-1: 2014) |
| Repeatability | 50 μm *6 |
| Reference Distance | 150 mm 5.91" |
| Measuring Distance | 100 to 200 mm 3.94" to 7.87" |
| Light Source | 660 nm (visible light) wavelength red semiconductor laser |
| Light Source | Red LED |
| Laser Class | Class II laser product (FDA [CDRH] Part 1040.10), Class 2 laser product (IEC 60825-1: 2014) |
| Scan Mode | Measuring distance of 100 mm 3.94" : 56.5 × 42.0 mm 2.22" × 1.65" Measuring distance of 150 mm 5.91" : 82.5 × 61.5 mm 3.25" × 2.42" Measuring distance of 200 mm 7.87" : 108.5 × 81.0 mm 4.27" × 3.19" (X direction) × (Y direction) *1 |
| Weight | Approx. 190 g |
| Height | ø1.7 mm ø0.0669" *2 |
| Ambient Temperature | 0 to +45°C 32 to 113°F (No freezing) *10 |
| Line Mode | Measuring distance of 100 mm 3.94" : 56.5 mm 2.22" Measuring distance of 150 mm 5.91" : 82.5 mm 3.25" Measuring distance of 200 mm 7.87" : 108.5 mm 4.27" (X direction) *1 |
- Brand: Keyence
Mfr # IX-150
$1,143.58
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected