Home » Automation and Controls » Sensors » Laser Displacement Sensors » Keyence LK-G35 Sensor Head, Wide Type

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence LK-G35 Sensor Head, Wide Type
Manufacturer: Keyence Part No: LK-G35 Category: Laser Displacement Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LK-G35 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Displacement Sensors |
| Output Details | 4.8 mW |
| Sampling Frequency | 20/50/100/200/500/1,000 µs (Selectable from 6 levels) |
| Measuring Range | ±5 mm ±0.2" (Diffuse reflection),±4.5 mm ±0.18" (Specular reflection) |
| Linearity | ±0.05% of F.S. (F.S.= ±5 mm ±0.2" ) *1 |
| Repeatability | 0.05 µm (0.01 µm) *2 |
| Reference Distance | 30 mm 1.18" (Diffuse reflection), 23.5 mm 0.93" (Specular reflection) |
| Spot Diameter (at Reference Distance) | Approx. 30 x 850 µm 0.001181 x 0.0335" |
| Laser Class | Class 3R (IEC 60825-1), Class IIIa (FDA CDRH Part 1040.10) |
| Wavelength | 655nm (Visible light), Class 3R laser product (JIS C6802) |
| Weight | Approx. 280 g (including the cable) |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F |
- Brand: Keyence
Mfr # LK-G35
$1,081.57
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected