Home » Automation and Controls » Sensors » Laser Displacement Sensors » Keyence LB-11 Sensor Head

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence LB-11 Sensor Head
Manufacturer: Keyence Part No: LB-11 Category: Laser Displacement Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LB-11 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Displacement Sensors |
| Pulse Duration | 70 µs |
| Output Details | 3.0 mW (FDA) 2.5 mW (IEC) |
| Measuring Range | ±40 mm ±1.57" |
| Resolution (at LO Mode With White Paper at Reference Distance) | 10 µm 0.39 Mil (at 500 ms)/ 40 µm 1.57 Mil (at 20 ms)/ 180 µm 7.09 Mil (at 0.7 ms) *4 |
| Linearity (With White Paper) | 1.6% of F.S. (80 to 120 mm 3.15" to 4.72" ) *3 |
| Reference Distance | 100 mm 3.94" *1 |
| Wavelength | 785 nm |
| Spot Diameter (With White Paper) | 1.0 x 2.0 mm 0.04" x 0.08" *2 |
- Brand: Keyence
Mfr # LB-11
$1,180.29
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected