Home » Automation and Controls » Sensors » Laser Displacement Sensors » Keyence GV-H45L Sensor Head Short-distance Type

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence GV-H45L Sensor Head Short-distance Type
Manufacturer: Keyence Part No: GV-H45L Category: Laser Displacement Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | GV-H45L |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Sensors |
| Detection Distance (Amplifier Display ) | 20 to 45 mm 0.79" to 1.77" (250 to 0) *2 ) |
| Possible Display Range | 259 to -34 |
| Standard Detection Deviation | 0.5 mm 0.02" |
| Light Source | Visible semiconductor laser, Wavelength: 655 nm |
| Spot Diameter | Approx. ø0.1 mm ø0.004" (Detection distance 45 mm 1.77" ) |
| Weight | Approx. 120 g *3 |
| Ambient Temperature | -10 to +50 °C 14 to 122 °F (No freezing) |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Incandescent Lamp | 5000â„“x |
- Brand: Keyence
Mfr # GV-H45L
$197.42
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected