Home » Automation and Controls » Sensors » Laser Displacement Sensors » Keyence GV-H130L Sensor Head Medium-distance Type

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence GV-H130L Sensor Head Medium-distance Type
Manufacturer: Keyence Part No: GV-H130L Category: Laser Displacement Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | GV-H130L |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Sensors |
| Detection Distance (Amplifier Display ) | 55 to 130 mm 2.17" to 5.12" (750 to 0) *2 ) |
| Possible Display Range | 768 to -98 |
| Standard Detection Deviation | 1 mm 0.04" |
| Light Source | Visible semiconductor laser, Wavelength: 655 nm |
| Spot Diameter | Approx. ø0.3 mm ø0.012" (Detection distance 130 mm 5.12" ) |
| Weight | Approx. 130 g *3 |
| Ambient Temperature | -10 to +50 °C 14 to 122 °F (No freezing) |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Incandescent Lamp | 5000â„“x |
- Brand: Keyence
Mfr # GV-H130L
$527.59
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected