Home » Automation and Controls » Sensors » Proximity Sensors » Keyence EV-118U Main Unit, Unshielded Type, M18

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence EV-118U Main Unit, Unshielded Type, M18
Manufacturer: Keyence Part No: EV-118U Category: Proximity Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | EV-118U |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Proximity Sensors |
| Supply Voltage | 12 to 24 VDC, Ripple (P-P) 20 % or less |
| Response Frequency | 350 Hz |
| Control Output Switching Capacity | 5 to 200 mA |
| Detecting Distance | 15 mm 0.59" ±10% |
| Detectable Object | Ferrous metals (see Characteristics for nonferrous metals) |
| Hysteresis | 20% max. of detecting distance, within -10 to +70°C 14 to 158°F |
| Weight | Approx. 140 g |
| Ambient Temperature | -25 to +80 °C -13 to 176 °F (No freezing) |
| Operation Mode | N.O. |
| Standard Target (Iron, T=1 mm 0.04" ) | 50 x 50 mm 1.97" |
- Brand: Keyence
Mfr # EV-118U
$133.67
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected