| Product Code | EL3773 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| E-Bus Current Consumption | 200 mA |
| Number of Inputs | 3 x current, 3 x voltage |
| Resolution | 16 bit (incl. sign) |
| Distributed Clocks | yes |
| Conversion Time | min. 100 µs, all channels simultaneously |
| Weight | approx. 75 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Oversampling Factor | n = 1…100 selectable |
Beckhoff EL3773 EtherCAT Terminal
Manufacturer: Beckhoff Part No: EL3773 Category: I-O Systems
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff EL3773 EtherCAT Terminal” Cancel reply
- Brand: Beckhoff
Mfr # EL3773
$1,366.81
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.