| Product Code | EL6224 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| Technology | IO-Link input/output |
| Power Supply | via E-bus and power contacts |
| E-Bus Current Consumption | typ. 120 mA |
| Data Transfer Rate | 4.8 kbaud, 38.4 kbaud and 230.4 kbaud |
| IO-Link Interfaces | 4 |
| Weight | approx. 60 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Specification Version | IO-Link V1.1 |
Beckhoff EL6224 EtherCAT Terminal
Manufacturer: Beckhoff Part No: EL6224 Category: I-O Systems
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff EL6224 EtherCAT Terminal” Cancel reply
- Brand: Beckhoff
Mfr # EL6224
$591.03
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.