| Product Code | BX3100 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Number of Bus Terminals | 64 (255 with K-bus extension) |
| Data Transfer Rate | automatic detection up to 12 Mbaud |
| Bus Interface | 1 x D-sub socket, 9-pin |
| PLC Data | PROFIBUS | BX3100 |
| Weight | approx. 250 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
Home » Automation and Controls » Controllers » I-O Systems » Beckhoff BX3100 PROFIBUS Bus Terminal Controller
Beckhoff BX3100 PROFIBUS Bus Terminal Controller
Manufacturer: Beckhoff Part No: BX3100 Category: I-O Systems
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff BX3100 PROFIBUS Bus Terminal Controller” Cancel reply
- Brand: Beckhoff
Mfr # BX3100
$761.50
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.