Home » Automation and Controls » Signal Conditioners and Isolators » Pepperl+Fuchs Z965 Zener Diode Safety Barrier

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs Z965 Zener Diode Safety Barrier
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: Z965 Category: Signal Conditioners and Isolators Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | Z965 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Circuit Protection Surge Protection Barriers |
| Fuse Rating | 50 mA |
| Supply Loop | max. 13.6 V |
| Measurement Loop | max. 13 V at 10 µA |
| Dimensions | 12.5 x 115 x 116 mm (0.5 x 4.5 x 4.6 inch) (W x H x D) |
| Connection | terminals 1, 2 |
| Connection | terminals 5, 6 |
| Ambient Temperature | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Nominal Resistance | 100 Ω |
| Series Resistance | max. 115 Ω |
| Relative Humidity | max. 75 % , without condensation |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # Z965
$303.64
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected