Home » Automation and Controls » Signal Conditioners and Isolators » Pepperl+Fuchs KFD2-STC5-EX2 SMART Two-Wire Transmitter Power Supply

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs KFD2-STC5-EX2 SMART Two-Wire Transmitter Power Supply
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: KFD2-STC5-EX2 Category: Signal Conditioners and Isolators Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | KFD2-STC5-EX2 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Signal Conditioners and Isolators |
| Rated Voltage | 18 ... 30 V DC |
| Frequency Range | field side into the control side: band width with 1 Vpp signal 0 ... 7.5 kHz (-3 dB) | safe area to hazardous area: band width with 1 VSS signal 0.3 ... 7.5 kHz (-3 dB) |
| Power Consumption | ≤ 2.6 W at maximum load |
| Signal Type | Analog input |
| Dimensions | 20 x 124 x 115 mm (0.8 x 4.9 x 4.5 inch) (W x H x D) , housing type B2 |
| Connection | Power Rail or terminals 14+, 15- |
| Ambient Temperature | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) | extended ambient temperature range up to 70 °C (158 °F), refer to manual for necessary mounting conditions |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # KFD2-STC5-EX2
$688.75
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected