Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Pepperl+Fuchs GL30-IR/32/40A/98A Slot-Type Photoelectric Interrupter Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs GL30-IR/32/40A/98A Slot-Type Photoelectric Interrupter Sensor
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: GL30-IR/32/40A/98A Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | GL30-IR/32/40A/98A |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Optical Sensors Photointerrupters |
| Operating Voltage | 10 ... 30 V DC, class 2 |
| Switching Frequency | 2 kHz |
| Response Time | ≤ 250 µs |
| Repeat Accuracy | 0.05 mm |
| Target Size | 0.3 mm |
| Light Source | IRED |
| Light Type | modulated infrared light |
| Slot Width | 30 mm |
| Slot Depth | 35 mm |
| Ambient Temperature | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # GL30-IR/32/40A/98A
$266.19
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected