Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Pepperl+Fuchs ML100-8-H-350-RT/95/102 Background Suppression Photoelectric Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs ML100-8-H-350-RT/95/102 Background Suppression Photoelectric Sensor
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: ML100-8-H-350-RT/95/102 Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | ML100-8-H-350-RT/95/102 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Operating Voltage | 10 ... 30 V DC |
| Switching Frequency | 500 Hz |
| Response Time | 1 ms |
| Detection Range | 5 ... 350 mm |
| Minimum Detection Range | 5 ... 30 mm |
| Maximum Detection Range | 5 ... 350 mm |
| Adjustment Range | 30 ... 350 mm |
| Reference Target | standard white, 100 mm x 100 mm |
| Light Source | LED |
| Light Type | modulated visible red light |
| Ambient Temperature | -30 ... 60 °C (-22 ... 140 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # ML100-8-H-350-RT/95/102
$220.47
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected