Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Pepperl+Fuchs OBT600-R200-2EP-IO-V1-L Laser Triangulation Background Suppression Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs OBT600-R200-2EP-IO-V1-L Laser Triangulation Background Suppression Sensor
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: OBT600-R200-2EP-IO-V1-L Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | OBT600-R200-2EP-IO-V1-L |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Optical Sensors Distance Measuring |
| Operating Voltage | 10 ... 30 V DC |
| Switching Frequency | 1650 Hz |
| Response Time | 300 µs |
| Detection Range | 40 ... 600 mm |
| Minimum Detection Range | 40 ... 90 mm |
| Maximum Detection Range | 40 ... 600 mm |
| Adjustment Range | 90 ... 600 mm |
| Light Source | laser diode |
| Laser Class | 1 |
| Ambient Temperature | -40 ... 60 °C (-40 ... 140 °F) | |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # OBT600-R200-2EP-IO-V1-L
$217.55
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected