| Product Code | EL6751 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| Technology | CANopen master/slave terminal |
| E-Bus Current Consumption | typ. 230 mA |
| Data Transfer Rate | 10, 20, 50, 100, 125, 250, 500, 800, 1000 kbaud |
| Number of Channels | 1 |
| Fieldbus | CANopen |
| Interfaces | D-sub connector, 9-pin according to CANopen specification, galvanically decoupled |
| Weight | approx. 70 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
Beckhoff EL6751 EtherCAT Terminal
Manufacturer: Beckhoff Part No: EL6751 Category: I-O Systems
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff EL6751 EtherCAT Terminal” Cancel reply
- Brand: Beckhoff
Mfr # EL6751
$448.10
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.