| Product Code | KL9505 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| Output Current | 0.5 A |
| Output Voltage | 5 V DC ±1% |
| Input Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Short-Circuit Proof | yes |
| Weight | approx. 65 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Special Features | stabilized output voltage, overcurrent LED |
Home » Automation and Controls » Controllers » I-O Systems » Beckhoff KL9505 Power supply terminal 5 V DC
Beckhoff KL9505 Power supply terminal 5 V DC
Manufacturer: Beckhoff Part No: KL9505 Category: I-O Systems
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff KL9505 Power supply terminal 5 V DC” Cancel reply
- Brand: Beckhoff
Mfr # KL9505
$192.87
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.