| Product Code | EL6731 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| Technology | PROFIBUS master/slave terminal |
| E-Bus Current Consumption | typ. 200 mA |
| Data Transfer Rate | 9.6 kbaud…12 Mbaud |
| Number of Channels | 1 |
| Cycle Time | differing DP cycle times per slave are possible using the CDL concept |
| Fieldbus | PROFIBUS DP (standard), PROFIBUS DP-V1 (Cl. 1+2: acyclic services, alarms), DP-V2, PROFIBUS MC (equidistant) |
| Weight | approx. 70 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
Beckhoff EL6731 EtherCAT Terminal
Manufacturer: Beckhoff Part No: EL6731 Category: I-O Systems
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff EL6731 EtherCAT Terminal” Cancel reply
- Brand: Beckhoff
Mfr # EL6731
$427.68
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.