| Product Code | BK1120 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Number of Bus Terminals | 64 (255 with K-bus extension) |
| Data Transfer Rate | 100 Mbit/s |
| Data Transfer Medium | Ethernet/EtherCAT Cat.5 cable |
| Data Transfer Time | 0.01 ms in the case of 10 modules for 32 bit inputs and outputs each (without K-bus run-time) |
| Bus Interface | 2 x RJ45 |
| Configuration | via KS2000 or EtherCAT (ADS) |
| Weight | approx. 150 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Distance Between Stations | 100 m (100BASE-TX) |
Free Shipping: $50+ U.S. orders | $350+ International orders
12-Month Warranty
Hassle-Free Returns Within 30 days
Over 100,000 parts in stock
- Brand: Beckhoff
Beckhoff BK1120 EtherCAT Bus Coupler
Mfr # BK1120
$427.68
/ea
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- Free shipping on U.S. orders over $50 and international orders over $350.
- Hassle-Free 30-Day Returns.
- 12-Month Warranty for all products.
- Get 10% off—join our email list.
Accepted Payments
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff BK1120 EtherCAT Bus Coupler” Cancel reply
We’re Always Ready to Assist You
Submit A Request
Reach us through our form.
Give Us A Call
Connect with a representative.
Live Chat
Chat live with our support team.

Reviews
There are no reviews yet.