Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1028075 Luminescence Detection Sensor
Sick 1028075 Luminescence Detection Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1028075 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | 1028075 |
| Alternative Part Number | LUT1U-31231 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Supply Voltage | 10 V DC ... 30 V DC |
| Maximum Output Current I | 200 mA |
| Switching Output | PNP NPN |
| Switching Output (Voltage) | PNP: HIGH = U V ≤ 2 V / LOW approx. 0 V NPN: HIGH = approx. U V / LOW ≤ 2 V |
| Response Time 8 ms | Response time | 8 ms |
| Light Source | LED, Ultraviolet light |
| Weight | 240 g |
| Dimensions (W x H x D) | 23 mm x 70 mm x 60 mm |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Operating Ambient Temperature | –20 °C ... +60 °C |
- Brand: Sick
Mfr # 1028075
$1,747.28
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
