| Product Code | 1084654 |
| Alternative Part Number | GL10-P7351 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric retro-reflective sensor |
| Supply Voltage U B | 10 V DC … 30 V DC |
| Maximum Output Current I | ≤ 100 mA |
| Switching Output | PNP |
| Maximum Sensing Range | 0.15 m … 12 m 1) 0.15 m … 10 m |
| Sensing Range | 0.3 m … 9.5 m 1) 0.3 m … 8 m |
| Response Time | ≤ 1 ms |
| Light Source | PinPoint LED |
| Light Type | Visible red light |
| Enclosure Rating | IP67 |
Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1084654 Retroreflective Photoelectric Sensor
Sick 1084654 Retroreflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1084654 Category: Photoelectric Sensors
| Manufacturer | Sick |
|---|
Be the first to review “Sick 1084654 Retroreflective Photoelectric Sensor” Cancel reply
- Brand: Sick
Mfr # 1084654
$149.90
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.