Keyence LS-D1000 Display Panel
Manufacturer: Keyence Part No: LS-D1000 Category: Measurement Sensors
Specifications
| Product Code | LS-D1000 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Measurement Sensors |
| Current Consumption | 0.19 A or less |
| Operation Input Interface | Numeric keypad, function key, lock key timing input key, zero input key, reset input key, escape key, arrow keys (4) |
| Power Source | Supplied from the controller |
| Measured Value Display | Measured value display: 2 colors, 8 digits, 16 segments OUT number display: Monochrome, 2 digits, 7 segments Tolerance judgment display: HH, HI, GO, LO, LL. Monochrome Control status display: TIM, ZERO indicator. Monochrome |
| Program Number Display | Monochrome, 2 digits, 7 segments |
| Position Monitor Display | 1D display: 2 colors, 32 levels 2D display: Monochrome, 7 x 7 matrix display |
| Display And Settings Panel Connection Port | 2 |
| Weight | Approx. 400 g |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F |
| Enclosure Rating | IP65 (When panel attached, front surface only) |
| Relative Humidity | 20 to 85 % RH (No condensation) |
- Brand: Keyence
Mfr # LS-D1000
$2,501.92
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
