| Product Code | SJ-E156A |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Static Eliminators |
| Supply Voltage | 24 VDC to 36 VDC ±10% |
| Current Consumption | 700 mA (at 24 V), 500 mA (at 36 V) |
| Ion Level Warning, Condition Warning, Alarm Output | NPN open collector, Maximum 100 mA (40 VDC or less) |
| Installation Distance | 50 to 2000 mm 1.97″ to 78.74″ |
| Weight | 1700 g 59.97oz |
| Ambient Temperature | 0 to +40°C 32 to 104°F |
Home » Automation and Controls » Static Eliminators » Keyence SJ-E156A Bar Type Main Unit, Standard Model 1560 mm
Keyence SJ-E156A Bar Type Main Unit, Standard Model 1560 mm
Manufacturer: Keyence Part No: SJ-E156A Category: Static Eliminators
| Manufacturer | Keyence |
|---|
Be the first to review “Keyence SJ-E156A Bar Type Main Unit, Standard Model 1560 mm” Cancel reply
- Brand: Keyence
Mfr # SJ-E156A
$1,942.13
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.