| Product Code | PG-610 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Supply Voltage | 12 to 24 VDC ±10 %, Ripple (P-P) 10 % or less |
| Current Consumption | 40 mA or less |
| Control Output | NPN: 100 mA max. (40 V max.) Residual voltage: 1 V max. *1 |
| Self-diagnostic Output | NPN: 100 mA max. (40 V max.) Residual voltage: 1 V max. *2 |
| Response Time | 0.2 ms *2 |
| Detecting Area | 21 x 21 mm 0.83″ x 0.83″ |
| Minimum Detectable Object | 0.5 mm 0.02″ dia. min. opaque materials |
| Sensitivity Adjustment | 1-turn trimmer |
| Light Source | Infrared LED |
| Weight | Amplifier (including 3-m 9.8′ cable): Approx. 100 g |
| Ambient Temperature | -10 to +50 °C 14 to 122 °F (No freezing) |
Keyence PG-610 Amplifier Unit
Manufacturer: Keyence Part No: PG-610 Category: Miscellaneous
| Manufacturer | Keyence |
|---|
Be the first to review “Keyence PG-610 Amplifier Unit” Cancel reply
- Brand: Keyence
Mfr # PG-610
$357.99
Out of stock
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.