| Product Code | TA-340 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Proximity Sensors |
| Supply Voltage | 100/200 VAC ±10 %, 50/60 Hz |
| Power Consumption | 5 VA max. |
| Control Output | 1 ms |
| Solid-state (NPN) | 100 mA (40 V max.) *1 |
| Relay Contact | SPDT 250 VAC 2 A *2 |
| Sensitivity Adjustment | Sensitivity selector switch and fi ne-adjustment trimmer |
| Weight | Approx. 330 g |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F |
| Relative Humidity | 35 to 85 % RH (No condensation) |
Keyence TA-340 Amplifier Unit
Manufacturer: Keyence Part No: TA-340 Category: Miscellaneous
| Manufacturer | Keyence |
|---|
Be the first to review “Keyence TA-340 Amplifier Unit” Cancel reply
- Brand: Keyence
Mfr # TA-340
$587.06
Out of stock
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.