| Product Code | ET-308 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Proximity Sensors |
| Supply Voltage | 12 to 24 VDC, Ripple (P-P) 10 % or less |
| Response Frequency | 400 Hz |
| Current Consumption | 45 mA or less |
| Control Output | 100 mA max. (40 V max.), Residual voltage: 1 V max. |
| Detecting Distance | 0 to 2.0 mm 0.08″ |
| Detectable Object | Nonferrous metals |
| Sensitivity Adjustment | 15-turn trimmer |
| Hysteresis Adjustment | 1-turn trimmer (240°), approx. 2 to 10% of detecting distance (variable) |
| Weight | Approx. 52 g (including 3m cable) |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F |
| Standard Target (Aluminum, T=1 mm 0.04″ ) | 10 x 10 mm 0.39″ x 0.39″ |
Keyence ET-308 Sensor Head, Shielded Type, f8
Manufacturer: Keyence Part No: ET-308 Category: Miscellaneous
| Manufacturer | Keyence |
|---|
Be the first to review “Keyence ET-308 Sensor Head, Shielded Type, f8” Cancel reply
- Brand: Keyence
Mfr # ET-308
$269.88
Out of stock
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.