Home » Automation and Controls » Sensors » Laser Displacement Sensors » Keyence LK-HA100 Additional head unit

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence LK-HA100 Additional head unit
Manufacturer: Keyence Part No: LK-HA100 Category: Laser Displacement Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LK-HA100 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Displacement Sensors |
| Power Supply Voltage | 24 VDC ±10 % (Supplied from the controller) |
| Analog Output Voltage | ±10 V output, Output impedance: 100 Ω |
| Maximum Current Consumption | 0.6 A or less with 1 head/3.5 A or less with 12 heads |
| Analog Current Output | 4 to 20 mA, Maximum load resistance: 350 Ω |
| Number of Analog Outputs | 1 |
| Plc-link | The following PLCs are supported:Mitsubishi Electric: MELSEC iQ-R Series, iQ-F Series, Q Series, L Series, FX Series EtherNet/IP™, CC-Link, and DeviceNet® cannot be used in conjunction with PLC-Link |
| Weight | Approx. 300 g |
| Head Expansion Unit Connector | Up to 10 head expansion units can be connected to one main controller |
| Ambient Temperature | When one or less head expansion unit is connected: 0 to +50 °C 32 to 122 °F . When two or more head expansion units are connected: 0 to +40 °C 32 to 104 °F . |
| Sensor Head Compatibility | Compatible |
| Number of Connectable Sensor Heads | 1 |
- Brand: Keyence
Mfr # LK-HA100
$721.88
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected