Home » Automation and Controls » Sensors » Contact Displacement Sensors (Probes) » Keyence GT2-550 Amplifier expansion unit supporting multi-head connection
Keyence GT2-550 Amplifier expansion unit supporting multi-head connection
Manufacturer: Keyence Part No: GT2-550 Category: Contact Displacement Sensors (Probes)
Specifications
| Product Code | GT2-550 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Contact Displacement Sensors (Probes) |
| Power Supply Voltage | 20 to 30 VDC, including 10 % ripple (P-P) (GT2-550 power supplied from the main unit), Class 2 |
| Power Consumption | 4,800 mW, 160.0 mA or less at 30 V |
| Response Time | hsp(3)/5/10/100/500/1,000 ms (When using GT2-Pxxx, hsp(12)/20/40/400/2,000/4,000 ms) |
| Weight | Approx. 95 g |
| Ambient Temperature | -10 to +50 °C 14 to 122 °F |
| Relative Humidity | 35 to 85 % RH (No condensation) |
| Main Unit/expansion Unit | Expansion unit |
| Number of Expandable Units | Maximum of 3 units including the main unit (Maximum of 15 sensor heads) *2 |
| Main Body | Main body case: polycarbonate, Cable: PVC |
- Brand: Keyence
Mfr # GT2-550
$1,284.83
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
