Home » Automation and Controls » Sensors » Contact Displacement Sensors (Probes) » Keyence GT2-UB1 Amplifier Unit USB connection type
Keyence GT2-UB1 Amplifier Unit USB connection type
Manufacturer: Keyence Part No: GT2-UB1 Category: Contact Displacement Sensors (Probes)
Specifications
| Product Code | GT2-UB1 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Contact Displacement Sensors (Probes) |
| Power Supply Voltage | USB bus power |
| Power Consumption | 200 mA max. *1 |
| USB Connector | USB TypeA |
| USB Communication | USB2.0 Full Speed |
| Interface | USB-COM |
| Weight | Approx. 40 g (including the cable) |
| Cable Connector | M8 Female |
| Material | Main unit: Polycarbonate(PC), Cable: PVC |
| Ambient Temperature | -10 to +50 °C 14 to 122 °F (No freezing) |
| Relative Humidity | 35 to 85 % RH (No condensation) |
- Brand: Keyence
Mfr # GT2-UB1
$437.97
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
