Home » Automation and Controls » Sensors » Contact Displacement Sensors (Probes) » Keyence GT2-A50 Sensor Head, Air Cylinder Model
Keyence GT2-A50 Sensor Head, Air Cylinder Model
Manufacturer: Keyence Part No: GT2-A50 Category: Contact Displacement Sensors (Probes)
Specifications
| Product Code | GT2-A50 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Contact Displacement Sensors (Probes) |
| Measuring Range | 50 mm 1.97" |
| Resolution | 0.5 μm 0.02 Mil |
| Indicated Accuracy | 3.5 µm 0.14 Mil (p-p) *1 |
| Detection System | Quartz glass scale, CMOS image sensor projection system, Absolute type (without tracking error) |
| Sampling Cycle | 1 ms |
| Weight | Approx. 405 g (excluding cable) |
| Ambient Temperature | 0 to +55 °C 32 to 131 °F (No freezing) |
| Enclosure Rating | IP67 *3 |
- Brand: Keyence
Mfr # GT2-A50
$1,425.95
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
