Home » Automation and Controls » Sensors » Flow Sensors » Keyence FD-XA2 Controller DIN rail type, expansion unit

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence FD-XA2 Controller DIN rail type, expansion unit
Manufacturer: Keyence Part No: FD-XA2 Category: Flow Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | FD-XA2 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Flow Sensors |
| Supply Voltage | 20 to 30 VDC including 10 % ripple (P-P) , Class 2 |
| Power Consumption | 185 mA or lower (including the sensor head, excluding the load current) |
| Response Time | 50 ms/100 ms/500 ms/1 s/2.5 s/5 s/10 s/30 s/60 s (selectable, default: 500 ms) |
| Display Type | Output indicator, 4-digit 7 segment display, OLED, Stability level display |
| Weight | Approx. 180 g |
| Ambient Temperature | -10 to +50 °C (No freezing) 14 to 122 °F |
| Memory Back Up | EEPROM (data storage period: more than 10 years, number of data rewritable times: 1 million times or more) *1 |
| Integration Data Storage Interval | Written to the memory every 10 seconds |
| Ch.1 | Instantaneous flow rate mode/Area mode/Pulse output (+) mode/Integrated flow mode/Shot mode (selectable) |
| Ch.2 | Instantaneous flow rate mode/Area mode/Pulse output (-) mode/Shot mode/Error output mode/Bubble alert mode/Error + bubble alert mode (selectable) |
- Brand: Keyence
Mfr # FD-XA2
$626.57
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected