Home » Automation and Controls » Sensors » Flow Sensors » Keyence FD-R200 Sensor Main Unit 150A/200A Type

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence FD-R200 Sensor Main Unit 150A/200A Type
Manufacturer: Keyence Part No: FD-R200 Category: Flow Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | FD-R200 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Flow Sensors |
| Supply Voltage | 20 to 30 VDC including 10% ripple (P-P), Class 2 / 100 to 240 VAC - 15% or + 10% (50 / 60 Hz) |
| Current Consumption | When using a DC power supply: 200 mA or less (load current excluded), 400 mA or less (load current included) When using an AC power supply: 15 VA or less |
| Response Time | 0.5 s / 1.0 s / 2.5 s / 5.0 s / 10.0 s / 30.0 s / 60.0 s / 120.0 s / 200.0 s (variable) |
| Display Resolution | 1 (L / min) |
| Measurement Accuracy | Between 20 and 100% of F.S. : ±2.0% of RD *4 *5 Between 6 and 20% of F.S. : ±0.4% of F.S. *4 *5 |
| Pipe Temperature Measurement Accuracy | ±3°C ±5.4°F (liquid temperature of - 20 to + 50°C, - 4 to + 122°F ) ±5°C ±9°F (liquid temperature of 50 to + 120°C, 122 to 248°F ) (ambient operating temperature of 25°C 77°F ) *4 |
| Weight | Main unit: Approx. 1.0 kg Upper/lower bracket: Approx.2.5 kg (including sub unit) |
| Dimensions | Main unit size: 218.5 mm × 66.9 mm × 70.7 mm 8.60" × 2.63" × 2.78" |
| Supported Pipe Diameter | 6" (150 A), ø152 to ø191 5.98" to 7.52" 8" (200 A), ø191 to ø220 7.52" to 8.66" |
| Supported Pipe Materials | Metal / resin *1 |
| Ambient Temperature | - 20 to + 60°C - 4.0 to 140 °F (no freezing) *2 |
- Brand: Keyence
Mfr # FD-R200
$5,660.33
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected