Home » Automation and Controls » Sensors » Flow Sensors » Keyence FD-H32 Flow Sensors Standard model 25A/32A

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence FD-H32 Flow Sensors Standard model 25A/32A
Manufacturer: Keyence Part No: FD-H32 Category: Flow Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | FD-H32 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Flow Sensors |
| Supply Voltage | 20–30 VDC, ripple (P-P) 10% included, Class 2/LPS |
| Power I/O Connector | M12 8-pin connector (male) |
| Current Consumption | 240 mA or less (when using flow sensor standalone |
| Response Time | 0.5 s / 1.0 s / 2.5 s / 5.0 s / 10.0 s / 30.0 s / 60.0 s / 120.0 s / 200.0 s |
| Display Resolution | Instantaneous value (MJ/h): 0.01/0.1/1 (default value 0.1) |
| Measurement Accuracy | Between 10 and 100% of F.S.: ±3.0% of RD *3 *4 Between 0 and 10% of F.S.: ±0.3% of F.S. *3 *4 |
| Pipe Temperature Measurement Accuracy | ±2.0°C ±3.5°F (pipe temperature 0–50°C 32–122°F ) , ±3.0°C ±5.4°F (pipe temperature 50–85°C 122–185°F ) (ambient temperature of 25°C 77°F ) *3 |
| Repeatability | 0.5 s: ±1.0%, 1 s: ±0.7%, 2.5 s: ±0.45%, 5 s: ±0.3%, 10 s: ±0.2%, 30 s: ±0.15%, 60 s: ±0.1% of F.S. *3 *5 |
| Weight | approx. 620 g 21.87 oz |
| Supported Pipe Diameter | 1" (25A), ø28–37 ø1.10"-1.46" 1 1/4" (32A), ø37–44 ø1.46"-1.73" |
| Ambient Temperature | Sensor head: −20 to +60°C –4 to +140°F (no freezing) |
- Brand: Keyence
Mfr # FD-H32
$1,576.42
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected