Home » Automation and Controls » Sensors » Flow Sensors » Keyence FD-Q50C Sensor Main Unit 40A/50A Type

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence FD-Q50C Sensor Main Unit 40A/50A Type
Manufacturer: Keyence Part No: FD-Q50C Category: Flow Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | FD-Q50C |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Flow Sensors |
| Supply Voltage | 20 to 30 VDC , ripple (P-P) 10% max, Class2/LPS |
| Power I/O Connector | M12 4-pin connector |
| Current Consumption | 130 mA or less (Load current excluded) *6 |
| Response Time | 0.5 s / 1.0 s / 2.5 s / 5 s / 10 s / 30 s / 60 s |
| Display Resolution | 0.1/ 1 (Default :1) (L/min) |
| Repeatability | 0.5 s : ±2.0%, 1 s:±1.5%, 2.5 s : ±1.0%, 5 s : ±0.5%, 10 s : ±0.35%, 30 s : ±0.2%, 60 s : ±0.15% (/F.S. *4 (Specific to selected response time)) |
| Weight | Approx. 640 g (including mounting bracket) |
| Supported Pipe Diameter | 1 1/2" (40 A), ø44 to ø52 (mm) 2" (50 A), ø52 to ø64 (mm) |
| Supported Pipe Materials | Metal pipe/Resin pipe *1 |
| Supported Fluids | Various liquid [i.e. water (including DI), oils, chemicals, etc.] *1 |
| Ambient Temperature | -10 to +60 °C 14 to 140 °F (No freezing) |
- Brand: Keyence
Mfr # FD-Q50C
$1,725.24
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected