| Product Code | 1098032 |
| Alternative Part Number | WTT12LC-B2563S12 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Optical Sensors Distance Measuring |
| Functional Principle | Photoelectric proximity sensor |
| Supply Voltage U B | 10 V DC … 30 V DC 1) |
| Maximum Output Current I | ≤ 100 mA |
| Switching Output | Push-pull: PNP/NPN |
| Maximum Sensing Range | 50 mm … 3,800 mm |
| Sensing Range | 100 mm … 3,800 mm 2) |
| Measuring Range | 50 mm … 3,800 mm |
| Response Time | ≤ 5 ms |
| Light Source | Laser |
| Light Type | Visible red light |
Home » Automation and Controls » Sensors » Optical Sensors » Distance Measuring » Sick 1098032 Diffuse Reflective Laser Distance Measurement Sensor
Sick 1098032 Diffuse Reflective Laser Distance Measurement Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1098032 Category: Distance Measuring
| Manufacturer | Sick |
|---|
Be the first to review “Sick 1098032 Diffuse Reflective Laser Distance Measurement Sensor” Cancel reply
- Brand: Sick
Mfr # 1098032
$463.59
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.