Pilz 775600 Safety Relay
Manufacturer: Pilz Part No: 775600 Category: Safety Relays
Specifications
| Product Code | 775600 |
| Alternative Part Number | PNOZ 1 24VAC 3n/o 1n/c |
| Brand | Pilz |
| Product Category | Safety Products Machine Safety Safety Relays |
| Supply Voltage (V) | 24 V |
| Supply Voltage Type U1 | AC |
| AC Power Consumption | 5.5 VA |
| Number of Inputs | 2 |
| Connection Terminal | Screw terminal |
| Relay Contact Material | AgSnO2 |
| Height Dimension | 87 mm |
| Width Dimension | 90 mm |
| Depth Dimension | 121 mm |
| Ambient Temperature | -10 °C |
| Housing Protection Rating | IP40 |
| Approval | CCC CE UKCA cULus Listed T√úV EAC (Eurasian) |
- Brand: Pilz
Mfr # 775600
$500.02
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
