Pilz 490192 Safety Relay
Manufacturer: Pilz Part No: 490192 Category: Safety Relays
Specifications
| Product Code | 490192 |
| Alternative Part Number | P3WP3P C/10A/230VAC |
| Brand | Pilz |
| Product Category | Automation and Controls Relays Monitoring Relays |
| Supply Voltage (V) | 24 V |
| Supply Voltage Type U1 | DC |
| DC Power Consumption | 2.5 W |
| Connection Terminal | Spring-loaded terminal |
| Analog Input Measurement Current Range | 0 - 10 A |
| Height Dimension | 90 mm |
| Width Dimension | 94 mm |
| Depth Dimension | 121 mm |
| Ambient Temperature | 0 - 60 °C |
| Housing Protection Rating | IP20 |
| Approval | CE UKCA |
- Brand: Pilz
Mfr # 490192
$885.17
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
